M U Z E U M
Akademii Rzygaczy


Strona główna
ZOO Akademii

Tajemnice Neptuna

Wszyscy znają Neptuna. Od setek lat stoi na Długim Targu przed Dworem Artusa. Każdy wie, że jest zasadniczo nagi. Zasadniczo, bowiem intymne okolice skrywa ogon morskiego stwora, wijącego się u stóp starożytnego władcy mórz. Nie wiem czy było tak zawsze, wiem za to, że autorzy statui (za których uważa się Petera Husena i Johanna Rogge) oraz wykonawca brązowego odlewu (G.Benning) nie ograniczyli się do widocznych części neptuniej anatomii.
Istnieje podanie o magazynie zapasowych ogonów dla morskiego stwora, które czekają w gotowości, gdyby zdarzyło się znowu, jak to się już zdarzało, że jakiś wandal odłamie koniec jego ogona. Wtedy będzie można szybko przylutować zapasowy ogon, żeby ludność nie doznała szoku moralnego.
Całkiem niedawno, przed którymś z kolei remontem fontanny, można było obejrzeć Neptuna, że tak powiem, w całości. Poniższe zdjęcie zrobiono właśnie w tamtych czasach. Uprzedzam co bardziej wrażliwych i moralnych, że kliknięcie obrazka spowoduje otwarcie się drugiego, znacznie większego, na którym wszystko widać. Każdy więc czyni to na własną odpowiedzialność.
neptun.jpg
Opracował: prof. wirt. Grün

Ilustracja:
fragment pocztówki z lat osiemdziesiątych XX w. (Archiwum Akademii Rzygaczy)

12 kwietnia 2005
© by Akademia Rzygaczy Members