Biblioteka

Strona główna
ZOO Akademii

Waldemar Nocny, Brzeźno

POLNORD - Wydawnictwo OSKAR, Gdańsk 2004

nocny.jpg
Corzano:
Waldemar Nocny jako pierwszy stworzył książkę, której tematem stało się Brzeźno. Na stu osiemdziesięciu stronicach przedstawia jego historię i współczesność. Oprócz tego czytelnik może tam znaleźć informacje o geografii dzielnicy, zabytkowych czy też historycznych obiektach, życiu religijnym mieszkańców czy działalności edukacyjnej i kulturalnej. Wszystkie te dziedziny życia, w miarę możliwości, pokazane są, co jest niezwykle cenne, z zachowaniem ciągłości historycznej: od czasów wsi cysterskiej do początków XXI wieku. Monografia zawiera wiele wartościowych informacji, np. o umocnieniach obronnych czy historycznych posesjach oraz porządkuje informacje dostępne, ale rozproszone do tej pory w wielu publikacjach (głównie w gazetach i periodykach). Szczególnie ciekawie przedstawiają się wspomnienia starych brzeźnian oraz cytaty z niedostępnych dla ogółu źródeł jak kronika Szkoły Podstawowej nr 20 czy kronika parafialna. Zapewne funkcja vice-prezydenta Gdańska, którą autor pełni, pomogła w zdobyciu szeregu informacji nt aktualnego statusu prawnego, najnowszej historii i planów odnośnie takich obiektów jak stary cmentarz parafialny czy park brzeźnieński.
Książka zawiera bardzo obszerną bibliografię, zarówno polsko-, jak i niemieckojęzyczną. Ciekawostką są cytaty z literatury pięknej, w których tłem dla akcji jest Brzeźno oraz spis ulic z informacjami dotyczącymi ich historii i patronów. Wewnętrzne strony okładki zawierają plan Gdańska i współczesnego Brzeźna.
Niewiele jest wad tej publikacji, ale z pewnością zyskałaby na atrakcyjności, gdyby można było w niej znaleźć przedwojenną mapę Brzeźna, kolorowe (zamiast czarno-białych) ilustracje i więcej wspomnień przedwojennych mieszkańców dzielnicy.
Książka, mimo niedużego formatu, jest wielka i ze wszech miar warta polecenia. Widać w niej, że autor dokonał dużego wysiłku badawczego, który zaowocował lekturą pasjonującą dla wszystkich zainteresowanych "najstarszym kąpieliskiem Wybrzeża Gdańskiego".
© by Akademia Rzygaczy Members