Biblioteka

Strona główna
ZOO Akademii

Mirosław Gliński, Ludzie Dzięwiętnastowiecznego Gdańska

glinskiludzie.JPG
Grün:
Co można napisać o takiej książce? Ludzie Dzięwiętnastowiecznego Gdańska to typowy słownik biograficzny, zawierający biogramy kilkuset osób związanych z Gdańskiem w okresie, który jest dość słabo znany i traktowany nieco ubocznie w historii Gdańska, która woli zajmować się "złotym wiekiem" lub Wolnym Miastem. A przecież ci właśnie XIX-wieczni Gdańszczanie, którym przyszło żyć już nie w wielkim, wolnym Gdańsku, wrotach Rzeczypospolitej, a w pruskim prowincjonalnym mieście, z portem o trzeciorzędnym znaczeniu dla gospodarki monarchii Hohenzollerów. Nie znaczy to, że w tych nieco "nieciekawych" czasach zabrakło ciekawych ludzi. Wręcz przeciwnie. Dowodem na to jest właśnie książka Mirosława Glińskiego, która pokazuje właśnie gdańskie indywidualności sprzed dwóch wieków.
Biogramy zebrane w książce są krótkie i rzeczowe. Czasem nawet bardzo krótkie, ale zapewne dlatego, że o niektórych postaciach wiadomo naprawdę niewiele, a z drugiej strony szkoda byłoby pominąć je w XIX-wiecznym gdańskim who was who? Całość uzupełniona jest portretami wielu z opisywanych ludzi oraz wykazami osób pełniących ważne funkcje w Mieście - od władz Prowincji po dyrektorów placówkek oświatowych i ordynatorów szpitali.
Cóż jeszcze... Może to, że z tej właśnie książki często korzystamy pisząc w Akademii. To z pewnością książka, którą warto mieć, nawet jeśli nie po to, by ją "od deski do deski" przeczytać, to po to, by do niej od czasu do czasu zaglądać.
© by Akademia Rzygaczy Members