Biblioteka

Strona główna
ZOO Akademii

Dokumenty z czasów oblężenia Miasta przez Armię Czerwoną w 1945 r.

Był marzec '45 roku. Do Gdańska zbliżały się oddziały Rosjan. Co stało się później - wszyscy wiemy.
Oto dwa dokumenty z tamtych dni:
1.jpg
Obwieszczenie ze stycznia 1945 r., wydane przez władze niemieckie w językach niemieckim i polskim, nakazujące mieszkańcom opuszczenie Miasta i informujące o zasadach przesiedlenia

2.jpg

Marszałek Rokossowski
do garnizonów
Gdańska i GdyniGenerałowie, oficerowie i żołnierze 2. niemieckiej Armii

Wczoraj, 23 marca, oddziały moje dotarty do Sopotu rozłamując otoczone zgrupowanie na dwie części. Garnizony Gdańska i Gdyni zostały rozdzielone. Pod obstrzałem mojej artylerii znajdują się wloty do portów oraz same porty Gdańska i Gdyni. Otaczający was pierścień moich wojsk zacieśnia się coraz bardziej.
Z tych powodów dalszy opór jest bezcelowy i doprowadzić może tylko do waszej zguby, a także setek tysięcy kobiet, dzieci i starców.
Wzywam was:
1. do bezzwłocznego zaprzestania oporu oraz oddawania się do niewoli pojedynczo, grupami, kompaniami, batalionami i regimentami.
2. wszystkim, którzy wybiorą niewolę, gwarantuję życie i zachowanie własności osobistej. Wszyscy oficerowie i żołnierze, którzy nie złożą broni, zostaną bez wyjątku w najbliższym szturmie unicestwieni. Na nich spadnie także odpowiedzialność za ofiary, jakie poniesie ludność cywilna.

Dowódca oddziałów 2. Frontu Białoruskiego
Marszałek K. Rokossowski
24.3.1945

Obrazki i tłumaczenie ulotki pochodzą z Nru 3/2000 miesięcznika "30 dni"<BR>
Opracował: prof.wirt. Grün
© by Akademia Rzygaczy Members