Wydział PostaciologiiStrona główna
ZOO Akademii
PaulKreisel01.jpg

Paul Kreisel

(1891-1982)

Urodził się 23 maja 1891 r. w Gdańsku. Był synem kupca, Rudolfa.
Uczył się początkowo w słynnej Petrischule. W wieku 15 lat podjął lekcje malarstwa u ówczesnego dyrektora Muzeum Miejskiego, Augusta Wilhelma Stryowskiego. Przez dwa lata zjawiał się w niedzielne przedpołudnia w pracowni starego malarza w dawnym klasztorze Franciszkanów, by uczyć się tajników warsztatu od samego mistrza. Przez następne 4 lata, za radą swojego Stryowskiego rozpoczął naukę na wieczorowym kursie w Gdańskiej Szkole Rzemiosł Artystycznych (Kunstgewerbeshule), gdzie uczył się malarstwa i rysunku. Naukę kontynuował przez dziewięć semestrów w Królewieckiej Akademii Sztuk Pięknych (Königsberger Kunstakademie). Jego profesorami byli tam znani w artystycznym środkowisku przełomu wieków R. Pfeiffer, H. Wolf i A. Degener. Odbył również podróże studyjne po Rosji, Włoszech i Niemczech.
W czasie pierwszej wojny światowej służył w armii niemieckiej jako ochotnik.
Do Gdańska wrócił w 1920 r. i rozpoczął samodzielną pracę artystyczną. Pracownia Kreisela mieściła się przy ul. Kaninchenberg (dzisiejsza ul. Górka).
Od 1926 r. pracował na państwowej posadzie, jako profesor sztuki w gdańskich szkołach średnich – Gimnazjum Miejskim, Gimnazjum Realnym św. Jana, a w końcu w Sopockim Gimnazjum Realnym. W tym czasie podjął dzieło uwiecznienia piękna Miasta, w ramach którego wykonał ponad trzysta rycin. Większość matryc zaginęła niestety w trakcie wojny – głównie w Berlinie, gdzie padły ofiarą nalotów alianckich. Wiele swoich prac wydał jako pocztówki poprzez własne wydawnictwo – Paul Kreisel Verlag.
PaulKreisel02.jpg PaulKreisel03.jpg PaulKreisel04.jpg PaulKreisel05.jpg PaulKreisel06.jpg
PaulKreisel07.jpg PaulKreisel08.jpg PaulKreisel09.jpg PaulKreisel10.jpg PaulKreisel11.jpg
PaulKreisel12.jpg PaulKreisel13.jpg PaulKreisel14.jpg PaulKreisel15.jpg
Grafiki Kreisela ze zbiorów Fine Arts Museum w San Francisco
PaulKreisel16.jpg PaulKreisel17.jpg PaulKreisel18.jpg PaulKreisel19.jpg
Kilka obrazów autorstwa Paula Kreisela
Po wojnie trafił do Schleswig-Holstein i zamieszkał w Bad Schwartau. Pracował tam jako profesor sztuki w miejscowym gimnazjum.
Tematyce gdańskiej pozostał wierny do końca życia.
Zmarł w 1982 r.
Pozostawił wiele urokliwych widoków Miasta. Obok sztandarowych, rzec by można, pocztówkowych ujęć z Marienkirche, Żurawiem i Długim Targiem, jego grafiki ukazują mniej znane i uczęszczane zakątki. W obrocie kolekcjonerskim krąży wiele pocztówek autorstwa Paula Kreisela. Znacznie rzadsze są obrazy – malowane impresjonistycznymi plamkami widoki o dość charakterystycznej, mocnej kolorystyce. Z pewnością warto jednak przyjrzeć się jego spojrzeniu na Gdańsk, który ukochał, a którego już nie ma.
Opracował: prof.wirt. Grün

Ilustracje:
1) Unser Danzig, 10/1976
2)-15) Fine Arts Museum of San Francisco
16), 17) i 19) Aukcje na www.ebay.de
18) Strona domu aukcyjnego Agra-Art w Warszawie.


30 czerwca 2005
© 2004-2007