Wydział PostaciologiiStrona główna
ZOO Akademii

Michael Carl Gregorovius

(1786-1850)

Michael Carl Gregorovius urodził się w Gdańsku jeszcze przed zajęciem go przez Prusaków - 11 października 1786 r. Studiował malarstwo w otwartej w 1804 r. Kunst- und Handwerkschule (Szkoła Sztuk Pięknych i Rzemiosł) i równocześnie pracował jako malarz teatralny. W późniejszym okresie był także właścicielem pracowni dioram, nazwanej "teatrem optycznym", ale z pracy dla teatru utrzymywał się do końca życia (zmarł 17 maja 1850 r.). W pamięci potomnych zapisał się głównie jako autor wedut - a właściwie jednego widoku Gdańska, który malował z sukcesem i co najmniej trzykrotnie na przestrzeni 24 lat.
MichaelCarlGregorovius01.jpg
Jest to widok Ratusza Prawego Miasta widzianego z Długiego Targu, wraz z północną pierzeją placu, którą zdobią fasady m. in. Dworu Artusa i Domu Steffensów (Złotej Kamienicy). Najstarszy z serii tych widoków, na jaki natrafiłem, pochodzi z 1818 r. i znajduje się w zbiorach Alte Nationalgalerie (Starej Galerii Narodowej) w Berlinie.
MichaelCarlGregorovius02.jpg
Dwa pozostałe ujęcia tego samego widoku znajdują się w zbiorach gdańskiego Muzeum Narodowego. Częściej reprodukowany i chyba bardziej udany artystycznie jest obraz z 1832 roku, którego reprodukcję zamieściłem powyżej. Zdaniem historyków sztuki, w kompozycjach malarskich Gregoroviusa widać wpływ tworzonych przez niego dekoracji teatralnych. Budowle przedstawione są z dużą precyzją i niemal fotograficzną wiernością, małe postacie ludzkie pełnią jedynie rolę sztafażu.
MichaelCarlGregorovius03.jpg
Reprodukcję trzeciego obrazu, z 1842 r., znalazłem w albumie Marii i Andrzeja Szypowskich "Gdańsk" wydanym przez wydawnictwo Sport i Turystyka. Reprodukcja nie jest najlepszej jakości i na dodatek w cytowanym albumie ma nieco dziwne kolory - dokonałem więc pewnej obróbki skanu, by niebo nad Gdańskiem było choć trochę niebieskie, ale może postąpiłem niewłaściwie - gdyby ktoś z odwiedzających tę stronę miał co do tego jakieś uwagi, to proszę o sygnał.
MichaelCarlGregorovius04.jpg
Profesor Grün wyszperał jeszcze inną wedutę Michaela Carla - tym razem nie jest to Długi Targ z Ratuszem, a widok ulicy Mariackiej - chyba jedno z najstarszych ujęć tego, później niezwykle często portretowanego, zakątka miasta.


Opracował: prof. wirt. Pumeks

10 lutego 2006, aktualizacja: 30 marca 2007

Źródła ilustracji:
1. Bildindex der Kunst und Architektur.
2. Muzeum Narodowe w Gdańsku, Copyright © Ryszard Petrajtis.
3. M. i A. Szypowscy "Gdańsk", wydanie II, "Sport i Turystyka" 1983.
4. Archiwum Akademii Rzygaczy.


© Marcin Stąporek 2006
© 2004-2007