Wydział PostaciologiiStrona główna
ZOO Akademii
SchoenleberGustav.jpg

Gustav Schönleber

(1851-1917)

Urodził się 3 grudnia 1851 r. w Bietigheim nad Enz w Badenii-Würtembergii. Od dziecka rysował i to rysował nadwyraz ładnie. Ale kariera artystyczna początkowo nie wydawała mu się czymś, czemu mógłby poświęcić życie syn fabrykanta. Rozpoczął zatem naukę budowy maszyn w Hemmingen. Jego talent nie został jednak przeoczony i miejscowi fabrykanci chętnie korzystali z jego zdolności, powierzając mu rysowanie maszyn i ich części, przygotowywanie ofert i innych materiałów, które służyły w celach marketingowych. Podczas pracy w jednej z fabryk wydarzył się wypadek, który pozbawił go prawego oka.
W 1869 r. rozpoczął studia na Politechnice w Stuttgarcie, ale szybko okazało się, że mechanika i budowa maszyn nie jest tym, co chciałby robić w życiu. Do zmiany życiowych planów przekonał go profesor sztuki o nazwisku Conz, który poznał się na talencie Gustava i nawet zorganizował mu wystawę. Ówże profesor Conz doradził mu zatem rozpoczęcie nauki w szkole artystycznej. Wybór padł na prywatną szkołę Adolfa Liera w Monachium. Tam właśnie 19-letni Gustav rozpoczął naukę w 1870. Szybko zorientował się, że najbardziej odpowiada mu pejzaż. W czasie studiów odbył podróże artystyczne głownie do Włoch i Holadii.
Po ukończeniu studiów przeniósł się w 1873 r. do Karlsruhe. Od 1880 r. pracował tam jako wykładowca w Badeńskiej Wielkoksiążęcej Szkole Sztuk Pięknych (Großherzoglich Badische Kunstschule). Przez całe życie był również czynnym artystą. W 1911 r. uhonorowany został Orderem za zasługi dla nauki i sztuki (Orden Pour le mérite für Wissenschaften und Künste).
Zmarł 1 lutego 1917 r. w Karlsruhe.
Zjeździł całą Europę w poszukiwaniu motywów do swojej twórczości. W czasie tych podróży odwiedził również Gdańsk. Wizyta ta zaowocowała serią miejskich wedut. Oto one:
InniWedutysci35.jpg InniWedutysci36.jpg InniWedutysci34.jpg InniWedutysci37.jpg InniWedutysci39.jpg
InniWedutysci40.jpg Schoenleber11.jpg Schoenleber10.jpg Schoenleber12.jpg  
Opracował: prof. wirt. Grün

Ilustracje:
Portret Gustava Schönlebera ze strony www.karlsruhe.de
Weduty: Archiwum Akademii Rzygaczy

5 września 2007
© 2004-2007