Wydział PostaciologiiStrona główna
ZOO Akademii
Kosycarz.jpg

Zbigniew Kosycarz

(1925-1995)

Przyszedł na świat 26 lipca 1925 roku na Smugawie kolo Lubnia. Tuż przed wojną, w rodzinnych Kętach koło Oświęcimia ukończył gimnazjum z wynikiem celującym. Już w maju 1945 roku ukazały się jego zdjęcia w krakowskim „Przekroju” i „Rzeczpospolitej”.
W następnym miesiącu pojawił się w Gdańsku, jako komendant krakowskiego ZHP, z zamiarem zorganizowania tutaj szeregów harcerskich.
Zastał miasto zniszczone, budzące przerażenie, grozę, widział ludzką krzywdę, jednak dostrzegł w nim coś magicznego, pociągającego. Postanowił zostać.
Zamieszkał w sąsiednim Sopocie, przy dzisiejszej alei Niepodległości. Rozpoczął studia o kierunku malarskim w sopockiej szkole plastycznej, której nie ukończył. Postanowił poświęcić się dziedzinie pokrewnej – fotografii. Nie za pomocą pędzla, ołówka, czy innej malarskiej techniki, a używając kamery fotograficznej zatrzymywał obrazy w kadrze, niczym artysta na płótnie, utrwalając widok odradzającego się jak feniks z popiołów Miasta, niemalże od podstaw, od fundamentów. Dlatego też mawiał: „Gdańsk? Znam to miasto od ruin”.
Pod koniec lat czterdziestych podjął pracę na transatlantyku „Batory” jako fotograf, dzięki czemu mógł każdą zaoszczędzoną złotówkę przeznaczyć na rozwijanie swej pasji. Kupował coraz to lepszy sprzęt, bardzo drogi i trudno dostępny w tamtych czasach. Współpracował również z ,,Dziennikiem Bałtyckim”, publikując tam swoje zdjęcia.
W marcu 1949 roku podjął stałą pracę w lokalnym „Głosie Wybrzeża” jako uznany już fotoreporter.
W roku 1957 wstąpił w związek małżeński z redakcyjną koleżanką: Ludmiłą, dziennikarką. Wspólnie zamieszkali w Oliwie przy ulicy Dickmana 1, u mamy pani Ludmiły, a dwa lata później przenieśli się do nowego mieszkania na Starym Mieście, przy ul. Podwale Staromiejskie.
Kosycarz006.jpg Kosycarz007.jpg Kosycarz008.jpg
Kosycarz004.jpg Kosycarz006.jpg Kosycarz005.jpg
Kosycarz001.jpg Kosycarz002.jpg Kosycarz003.jpg
Tamten okres w dziejach Gdańska, to czas wręcz burzliwych zmian. Miasto dźwigało się z ruin, ożywało – budowano i uroczyście oddawano do użytku nowe domy, ulice, zakłady pracy, nowo zbudowane statki. Oczywiście, wszędzie tam nie mogło zabraknąć Zbigniewa Kosycarza, Wszędobylski, zabiegany, zawsze miał przy sobie nieodłączny aparat. Ba, nawet kilka aparatów, zestaw obiektywów, klisz. Zawsze był gotowy do zatrzymania w kadrze scen ciekawych, śmiesznych, dostojnych, scen ulotnych. Uwieczniał ruch uliczny, przechodzących ludzi, uśmiechniętą kwiaciarkę, zapracowanego pana listonosza, występy zespołów ulicznych, festyny, czy imprezy sportowe. Trudno wyobrazić sobie coś, czego nie fotografował Zbigniew Kosycarz.
I tak dzień po dniu zatrzymywał w kadrze ważne wydarzenia, tworząc swoisty zapis historii, aż po dzień 12 stycznia 1995 roku, kiedy dostał powołanie do robienia zdjęć całkiem gdzie indziej, w innym wymiarze... Spoczywa na cmentarzu w Oliwie, tam też pochowana została jego żona, Ludmiła.
Zbigniew_Kosycarz_3.jpg Zbigniew_Kosycarz_2.jpg Zbigniew_Kosycarz_4a.jpg
Słynne zdjęcie z aparatem

W koronie Zygmunta Augusta

Z synem Maciejem

Człowiek – instytucja, fotoreporter legenda. Można go śmiało porównać do dawnych artystów: Matthäusa Deischa, Daniela Chodowieckiego, Alberta Juchanowitza czy Bertholda Hellingratha, którzy podobnie jak on ukazywali Gdańsk w swoich dziełach. Dzięki temu następne pokolenia mogły i nadal mogą zobaczyć jak wyglądało ówczesne życie, tamci ludzie, jak rozrastało się Miasto.
Pozostawił po sobie setki tysięcy fotografii. Niektóre z nich trafiły do czterech albumów zatytułowanych „Fot. Kosycarz – Niezwykłe, zwykłe zdjęcia”, wspaniałej, niekończącej się powieści o życiu miasta od roku 1945. Tak, powieści, tyle, że opowiedzianej za pomocą zdjęć. Niekończącej się, ponieważ dzieło kontynuuje syn Zbigniewa, Maciej, również fotoreporter, założyciel agencji fotograficznej Kosycarz Foto Press KFP.
W 1972 r., głosami czytelników „Wieczoru Wybrzeża” Zbigniew Kosycarz został wybrany „Gdańszczaninem Roku”, a od 1997 organizowany jest Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo, jego imienia. W czerwcu 2009 r., za promowanie Gdańska w kraju i na świecie, obaj panowie, Zbigniew i Maciej otrzymali Medal Księcia Mściwoja II przyznany przez kapitułę powołaną przez Radę Miasta Gdańska.


Dziękuję Panu Maciejowi Kosycarzowi za informacje i udostępnienie zdjęć.


Opracował: prof. wirt. Mar-Zet

Ilustracje:
1-9 Albumy Fot. Kosycarz - Niezwykłe zwykłe zdjęcia, t. I-IV
10-12 Archiwum Macieja Kosycarza


19 stycznia 2010
© 2010 Marek Żukowski
© 2004-2007