Wydział ArchistologiiStrona główna
ZOO Akademii

Galeria gdańskich neo-stylów architektonicznych

Galeria zawiera przegląd wybranych obiektów - reprezentantów stylów architektonicznych określanych nazwami z przedrostkiem NEO. Oznacza to przeważnie nawiązywanie przez współczesnego architekta do jednego z wielkich stylów w architekturze. Nie jest to jednak takie nawiązywanie, jakie uprawiają architekci współcześni nam. Galeria przedstawia zatem przejawy neo-stylów w postaci nawiązania autentycznego, popartego dogłębną wiedzą i kunsztem architektonicznym.
Tak oceniamy to dziś, ale w okresie ich powstawania odbiorcy mieli czasem inne zdanie - w 1867 roku J.I. Kraszewski napisał:
Architektura dzisiejsza nie ma ducha, stylu, jest sceptyczną i tchórzliwą zarazem. Przybiera wszystkie kształty, rodzaje, smaki, naśladuje wybornie, lecz ile razy tworzyć jej przyjdzie, z tych reminiscencyj nie umie nic skleić żywego. W budownictwie średniowiecznym, Odrodzenia, fantazja buja, życie z niego tryska, obok niedoświadczenia, a często skażonego smaku – jest żywotność, jest samoistność i jest rozmaitość. To, co my budujemy, wygląda zawsze na koszary i magazyny. Spójrzmy na nowe miasto dzisiejsze. Od tych linij monotonnych, od tych małpowań wszelakiego rodzaju, a bez ducha i myśli umrzeć można z nudów. Jest to prześliczne, ale trupie.
Wydział Archistologii Akademii Rzygaczy postawił sobie ambitny cel sporządzenia pełnego katalogu budynków zbudowanych w podobnie nudny sposób. Niech każdy sam oceni, czy neoromańskie, neogotyckie i neorenesansowe obiekty zasługują na pochwałę czy potępienie.

Gdański neogotyk

Gdański neorenensans

Gdańskie budowle neoromańskie

© 2004-2009