Wydział ArchistologiiStrona główna
ZOO Akademii

Gotycka Wieża Więzienna

Obiekt określany dzisiaj jako Wieża Więzienna stanowi element tzw. "zespołu przedbramia ulicy Długiej", która to nazwa, mimo swojej niesłychanej precyzji, nieznana była w czasach powstawania tej struktury obronnej. Wówczas całość założenia nazywano Hohestor czyli "Bramą Wysoką" - lub bardziej poprawnie - "Bramą Wyżynną" - prowadziła bowiem w stronę "wyżyn" - Danziger Hohe. Wieża, którą się zajmujemy pojawiła się w ramach pierwszej rozbudowy, przypisywanej miejskiemu budowniczemu Henrykowi Ungeradin. Rozbudowa ta polegała na dodaniu do skromnej, gotyckiej Bramy Długoulicznej, krępej, potężnej wieży z przejazdem i prostokątnym dziedzińcem otoczonym murem z krenelarzem. Jak zwykle w tego typu inwestycjach chodziło o maksymalne odsunięcie wroga od najsłabszego miejsca w miejskich murach - bramy. Z tej fazy rozbudowy pochodzą dwie dolne kondygnacje dzisiejszej Wieży Więziennej. Jej podwyższenie o kolejne piętro to efekt modernizacji z lat 1379-1382. W latach 1416-1418 dodano kolejne dwie kondygrancję wieży i wybudowano dwie cylindryczne wieżyczki po jej zachodniej stronie, dzisiaj stanowiące podstawę Katowni, połączone z wieżą tzw. szyją, czyli ceglanym, arkadowym mostem, osłoniętym z obu stron wysokim murem z hurdycjami.
Dalsze podwyższenie wieży przeprowadził w latach 1506-1509 znany z symbolicznego zakończenia budowy Kościoła Mariackiego mistrz Heinrich Hetzel. Jego dwie kondygnacje nadają wieży charakterystyczny wygląd, przez zastosowanie zadziwiająco nieregularnych blend o rzadkich w Gdańsku kotarowych łukach. Całość uzupełnił inny mistrz - Michael Enkinger - wieńcząc wieżę stromym namiotowym dachem i niesłychanie eleganckimi, strzelistymi wieżyczkami w narożnikach. W ten sposób zakończyła się rozbudowa gotyckiej wieży o funkcji miejskiej bramy. Konstrukcja Enkingera została zniszczona w trakcie oblężenia Miasta przez wojska uzurpatora Batorego w 1577 r., wkrótce potem, po zagwarantowaniu przywilejów Gdańska, cudownie przemienionego w prawowitego władcę Miasta.
Załóżmy jednak, że Batory nie przyjąłby względem Gdańska takiej postawy jaką przyjął, że nie ostrzeliwałby Miasta swoją mocno niedostateczną artylerią i nie zniszczyłby częściowo wieży więziennej. Jak wyglądałaby dzisiaj?
Opierając się na pracach Otto Kloeppela, pokusiłem się o wirtualną rekonstrukcję zniszczonego w 1577 r. zwieńczenia Wieży Więziennej, tworząc zdjęcie czegoś czego już nie ma. Powstrzymam się od rozstrzygnięć estetycznych, bowiem obbergenowski dach z lukarnami i pięknym hełmem jest tak charakterystyczny, że nie odważyłbym się twierdzić, że jest brzydszy od tego, co zbudował Enkinger, tym niemniej renesansowych zwieńczeń gotyckich budowli mamy w Gdańsku sporo, może więc szkoda, że po uznaniu Batorego królem, Gdańszczanie nie zdecydowali się na odbudowę Wieży w jej przedwojennym kształcie.
A oto rekonstrukcja:
Stockturm.jpg Stockturm1509.jpg
Tak wygląda dzisiaj zwieńczenie Wieży Więziennej...

... a tak mogłoby wyglądać, gdyby nie przebudowa w XVI w.

Opracował: prof. wirt. Grün


12 października 2007
© 2007 Aleksander Masłowski
© 2004-2009