M U Z E U M
Akademii Rzygaczy


Strona główna
ZOO Akademii

Odnalezione fajanse

W wielu podwórzach w Neufahrwasser, tak jak w innych starych dzielnicach znajdują się ogródki, garaże i komórki (niem.>Kammer - komora). Wiele z nich pamięta czasy Wolnego Miasta, tragedię roku '45 i lata powojenne. Na moim podwórzu jest zespół takich budowli. Jest to przedziwny twór, trzymający się chyba tylko siłą woli. Część z tych pomieszczeń została dawno porzucona przez dawnych właścicieli, którzy poumierali, bądź powyprowadzali się. I jak to bywa, bywają otwierane i przeszukiwane przez ludzi poszukujących złomu. Zauważyłam jedną taką otwartą komórkę z przepiłowaną kłódką. Z wywiadu na podwórzu dowiedziałam się, że komórka należała do ludzi, którzy dawno wyprowadzili się z mojej kamienicy, a trzymali tam "śmieci" i od lat jest niczyja. To mi dało pole do popisu. Z psującą się latarką i gasnącą świeczką przeszukiwałam półki i kartony. Po kilkunastu minutach dłonie zaczęły mi drżeć. Wyciągnęłam karton, w którym były popakowane fajansowe naczynia. Każde starannie zawinięte w delikatny papier, który rozpadał się przy dotknięciu. Duże naczynie na Warmwurst, na Herringe, malutkie na Sardinen i duża forma na Obstgallarete, waza i malutka miseczka, a także ogromny, szklany klosz na owoce, który dziwnym zrządzeniem losu nie został potłuczony. Dziwnym, bo stał niezabezpieczony na krawędzi półki.
fajans0.jpg
Naczynia są z fajansu szkliwionego. Pojemniki na ryby i kiełbaski pochodzą z Max Roesler Pozrellan und Steingutfabrik, w Rodach, w Bawarii, sygnatury z lat 1894-1925. Miseczka o barwie arbuza zaś z fabryki Villeroy&Boch w Merzig, w kraju Saary (sygnatura aktualna do lat 20-tych XX w.). Waza to przedwojenna, polska - Chodzież.
fajans1.jpg fajans2.jpg fajans3.jpg fajans4.jpg
Ciekawe czy pani Schneider, lub pani Mews (mieszkanki kamienicy Sasper Str. 34B) zapakowały naczynia w ten delikatny papier i schowały na przełomie zimy i wiosny w 1945 r.? Schowały mając nadzieję na powrót do domu po kilku tygodniach? Czy może służyły jeszcze komuś z innych mieszkańców mojej kamienicy po "wyzwoleniu"? Tego się pewnie nie dowiem. W naszym domu, stoją na blacie kredensu w kuchni, i są traktowane z należną atencją. Sąsiadują z powiększającą się kolekcją gdańskich butelek i innymi skarbami "stąd". Ale służą też celom znacznie mniej muzealnym, tak jak dziesiątki lat temu. W wazie rośnie storczyk Być może po wielu latach stanęły w tej samej kuchni. Tak jak waga kuchenna stojąca na kredensie.
fajans5.jpg fajans6.jpg fajans7.jpg
Historia zatoczyła koło...

Opracowała: prof.wirt. Fritzek

Ilustracje - foto: prof.wirt. Fritzek

10 września 2007
© by Akademia Rzygaczy Members