M U Z E U M
Akademii Rzygaczy


Strona główna
ZOO Akademii

Zaślubiny z morzem

01.jpg
Na obrazku widzimy portal Nowego Domu Ławy przy Długim Targu. Portal ten zaliczyć należy do nurtu erotycznego w gdańskiej architekturze. Jeśli dobrze przyjrzymy się scenie wyzłoconej pięknie na fryzie portalu, zobaczymy tam Neptuna, trzymającego za kostkę (na razie) omdlałą nimfę, przyholowaną mu przez służalcze trytony.
Ta wyrafinowana gra wstępna ma rzekomo być wstępem do "zaślubin" nimfy, z Neptunem. Dwuznaczna alegoria miała podobno w zamyśle rzeźbiarza przedstawiać związek Gdańska z morzem.

Budynek ozdobiony tak pięknie służył Ławie - sądowi prawa chełmińskiego. "Nowym" nazywano go w odróżnieniu od "starego domu ławy" - czyli kamieniczki przylegającej do Dworu Artusa od strony Ratusza. Do nowej siedziby ławnicy przenieśli się w 1712 r. Była to kamienica gotycka, która z okazji jej objęcia przez Ławę otrzymała barokową fasadę. Wojnę fasada przetrwała. Kamienica nie. Wypalona fasada stała oparta o równie nadszarpnięty Dwór Artusa.
02.jpg 03.jpg
Fasada kamienicy przed przebudową

Dom Ławy po przejściu Armii Czerwonej

W czasie odbudowy zdecydowano zachować częściowo barokowy charakter fasady, tym niemniej postanowiono odsłonić gotyckie filary pomiędzy oknami. W ten sposób powstała kamienica gotycko-barokowa i bardzo dobrze.
Tuż pod stopami Sprawiedliwości, która z mieczem, wagą i zawiązanymi oczami stoi na szczycie kamienicy, przypominając o niegdysiejszym sądowym przeznaczeniu budynku, widać owalne okienko. W nim to właśnie zamontowano niedawno kukiełkę, która poruszana zmyślnym mechanizmem, w określonych odstępach czasu wychyla się i wymachuje wdzięcznie odnóżami. Ma to być, rzecz jasna, słynna "Panienka z Okienka" z powieści Deotymy.
04.jpg
W ten sposób kamienica, jak wiele budynków w Mieście, daje się czytać jak otwarta księga historii i mitologii. Od zaślubin mitycznego boga morza z ponętną nimfą, przez polskiego orła w formie kołatki na drzwiach, gotyckie filary wśród barokowych ozdób, po powieściową panienkę tuż pod statują Sprawiedliwości.

Opracował: prof.wirt. Grün
© by Akademia Rzygaczy Members