Biblioteka

Strona główna
ZOO Akademii

Marek Andrzejewski, Ludzie Wolnego Miasta Gdańska (1920–1939)
Informator biograficzny

Wydawnictwo „Marpress”, Gdańsk 1997, Seria: Genius Loci

ludzie_wmg.jpg
Danziger:
Nie jest to książka „do czytania”, tylko swoista gdańska miniencyklopedia, którą każdy szanujący się gdańszczanin powinien mieć na półce. Idealna pozycja do „bycia pod ręką”, w której błyskawicznie można sprawdzić różne podstawowe dane dotyczące osób Wolnego Miasta.
Książka składa się z trzech części – pierwsza, najobszerniejsza, to biogramy (około 400) ludzi, którzy odegrali istotne role w życiu Wolnego Miasta. Znajdziemy tu więc polityków i dyplomatów (nie tylko gdańskich, również Wysokich Komisarzy LN, Komisarzy Generalnych RP, konsulów państw obcych), ludzi kultury i nauki, duchownych i innych. W przypadku niektórych postaci noty biograficzne są nieco bardziej rozwinięte, w przypadku innych – ograniczone do zaledwie trzech linijek, no ale można to Andrzejewskiemu wybaczyć – forma książki nie pozwala na dogłębne charakterystyki, za to idealnie się sprawdza, gdy chcemy szybko sprawdzić kim była dana postać.
Druga część, najkrótsza, to kalendarium najważniejszych gdańskich wydarzeń z lat 1920 – 1939; natomiast trzecia (aneks) – to miód na serce każdego, kto interesuje się tematyką WMG, a zwłaszcza jego historią polityczną.
Aneks zawiera takie dane jak: powierzchnia i gęstość zaludnienia, liczba ludności (również z podziałem na wyznania) w Wolnym Mieście; wykazy:
· Prezydentów Senatu;
· Prezydentów Volkstagu;
· wszystkich posłów do Volkstagu (wszystkich kadencji!);
· ważniejszych partii politycznych;
· wyników wyborów do Volkstagu;
· gdańskich gauleiterów;
· Wysokich Komisarzy LN;
· Prezydentów Rady Portu i Dróg Wodnych;
· Komisarzy Generalnych RP;
· Konsulów państw obcych;
· Rektorów Technische Hohschule
· Liczby studentów tejże
· Przewodniczących Westpreussicher Geschichtsverein
Na końcu książki znajduje się jeszcze trochę zdjęć portretowych opisanych w książce postaci, no i bibliografia.
Autor, jak sam pisze we wstępie, nosi się z zamiarem napisania rozszerzonej wersji książki. Życzę mu, żeby ten zamiar się powiódł w możliwie bliskiej przyszłości.
© by Akademia Rzygaczy Members