M U Z E U M
Akademii Rzygaczy


Strona główna
ZOO Akademii

Ryba z Kartuskiej

ryba.jpg
To nieco szokujące zdjęcie zostało zrobione w dzień po tragicznej w skutkach ulewie, jaka nawiedziła Miasto w lipcu 2001 r. Jego pojawienie się w Galerii Osobliwości jest o tyle uzasadnione, że przedstawia coś zarówno dość osobliwego, jak i związanego z historią Gdańska.
Tego pamiętnego dnia, kiedy to trwająca kilka godzin ulewa spowodowała przekształcenie się ulic biegnących dolinami dawnych potoków w rwące rzeki, nie obyło się bez ofiar wśród mieszkańców Miasta. Wściekły żywioł dokonał zniszczeń we Wrzeszczu, w centrum Gdańska, ale przede wszystkim na Oruni, gdzie trafione piorunem drzewo, przewracając się, wyrwało swoimi korzeniami część wału oddzielającego Kanał Radunii od Traktu św. Wojciecha. Ci, którzy musieli tego dnia dotrzeć z pracy do domów, którzy walczyli z żywiołem, ratując swoje mienie, a w szczególności ci, których życie było zagrożone, zdali sobie sprawę, jak bezsilny jest człowiek wobec gwałtowności natury. A przecież ulewa, która była przyczyną powodzi, trwała zaledwie kilka godzin.
A co to ma wspólnego z rybą i dlaczego jest to tak osobliwe?
Dlatego, że ryba ta, jak dziesiątki przedstawicieli jej najbliższych ewolucyjnych krewnych, została wyrwana z któregoś ze stawów na Gdańskich Wyżynach (może był to Staw Młyński w Zaborni?) i wraz z masami wody popłynęła doliną dawnego Potoku Siedleckiego, który Gdańszczanie już w XVI wieku ujęli w rury i poprowadzili ku Miastu, chcąc dostarczyć mu świeżej wody. Osobliwe jest to, że ryba ta zginęła przejechana przez samochód - jeden z tych, które uparcie próbowały walczyć z nurtem "Kartuskiej rzeki", a nie mogąc go pokonać zjeżdżały , lub spychane były na chodnik. Właśnie w takim miejscu następnego dnia zrobiono zdjęcie biednej rybie. Czy ryba, której grozi głównie śmierć poprzez zjedzenie, złowienie albo ze starości, mogła się obawiać, że przyjdzie jej zginąć pod kołami samochodu? Chyba nie. Któż może przewidzieć co go czeka...

Tekst i zdjęcie: prof. Grün
© by Akademia Rzygaczy Members